Mut’ta zeytinciliğin geliştirilmesi için toplantı yapıldı

Zeytinciliğin Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalarla İlgili Toplantı Gerçekleştirildi.

Mersin’in Mut İlçesinde, Mut Kaymakamlık toplatı salonunda Kaymakam Muammer KÖKEN Başkanlığında zeytinciliğin geliştirilmesine yönelik toplantı yapıldı.

Toplantıda, zeytincilik kapsamında Mut bölgesinde uygulanan projeler hakkında Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bornova/İzmir teknik personelleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı.

Ayvalık çeşidi içerisinde hat çalışması, Türkiye’ de seçilen 13 lokasyon içerisinde bulunan Mut İlçesi zeytin yağ kalitesi ile ilgili proje çalışması hakkında bilgilendirme yapıldı.

Zeytincilik kapsamında Mut bölgesinde uygulanması planlanan projeler; yerel zeytin çeşitlerinin tescili, Mut bölgesinde bulunan zeytin ağaç popülasyonunun tespiti çalışması, tadım eğitimi verilerek konu uzmanı kişi yetiştirme çalışmaları, zeytin bakım, besleme, budama, hastalık ve zararlıları ile ilgili Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personelleri tarafından eğitim verilmesi, Mut zeytini tescili konusu, bölgede zeytin gen bahçesi tesis edilmesi hakkında bilgi, görüş alışverişi yapıldı.

Mut İlçesi’nde zeytin gen bahçesi tesis edilmesi ile ilgili olarak uygun olduğu düşünülen parseller gezilerek görüş ve fikirler sunuldu.

Zeytincilikle ilgili olarak Mut Ticaret Odası Başkanı ile Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personelleri eşliğinde yüz yüze görüşülerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Yorumlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Çinko Kenet Çatı

Kurulumu ile sektörde farkını ortaya koyan çinko kenet çatı sistemleri firmamızda en kaliteli ve en güvenilir hizmetler ile ayağınıza kadar...

Kapat