Karamanlılar Toroslar’ın “organik” zeytinyağına geliyor

Karamanlılar sezonda akın akın buraya gelerek doğal sızma zeytinyağlarını alıyorlar.

Karaman’a 60 km mesafedeki Gravga (Göksu) köyünü ziyaret eden Karamanlılar hem zeytin yağının nasıl üretildiğini görüyor, hem de yıllık zeytinyağlarını marketlerin yarı fiyatına alıyorlar. Buraya gelenler aynı zamanda rakımın düşük olması sebebiyle ılıman iklime sahip köyün harika doğal manzarasını da seyretme şansına sahip oluyorlar.

Markette 36 liradan satılan doğal sızma zeytinyağını Gravgada Tarihi Köprü balında anlık tazeliği ile yarı fiyatına alabilirsiniz.

İRTİBAT: YUSUF AYDOĞAN: 0 537 337 69 59

Karasal iklimin hakim olduğu Karaman’ın mikroklima özelliği taşıyan Göksu Vadisi’ndeki köylerinde gübre ve ilaç kullanılmadan üretilen zeytinler, hem sofralık zeytin hem de zeytinyağı olarak birçok kente gönderiliyor.

Zeytinyağı işleme tesisinin sahibi Aydoğan: “Zeytinimizin kalitesi çok yüksek. Kendine has bir aroması var. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı birçok yerde görülen zeytin hastalıkları burada gözükmüyor. O yüzden bahçelerde ilaç, gübre kullanılmıyor. İlaç kalıntısı olmaması ürünün kalitesini yükseltiyor. Bazı büyük fabrikalar buradan yağı tankerlerle alıp paketledikten sonra piyasaya sürüyor”

Genel olarak karasal iklimin hakim olduğu Karaman’ın mikroklima özelliği taşıyan Göksu Vadisi’ndeki köylerinde gübre ve ilaç kullanılmadan üretilen zeytinler, hem sofralık zeytin hem de zeytinyağı olarak birçok kente gönderiliyor.

Konya’nın Hadim ilçesinden doğan Göksu Nehri, Toros Dağları’nın ortasından geçerek derin bir vadi oluşturuyor. Geçtiği yerlerde mikroklima etkisi oluşturan nehir, bu bölgelerde Akdeniz ikliminde yetişebilen birçok meyve ve sebzenin üretimine olanak tanıyor.

Karaman’ın Göksu’ya yakın birçok köyünde de zeytincilik yüzlerce yıldır yapılıyor. Senede üretilen yaklaşık 4 bin ton zeytinin bir kısmı sofralık olarak tüketilirken, önemli bir bölümü de tesislerde işlenerek zeytinyağına dönüştürülüyor.

İlde zeytinyağı tesisi bulunmadığı için zeytinlerini Mersin’in Mut ilçesine bağlı Göksu Mahallesi’ne götüren köylüler, buradaki tesislere çuvallarla getirdikleri zeytinlerden çıkan organik zeytinyağını bidonlara dolduruyor.

Göksu Mahallesi’nde zeytin işleme tesisi bulunan Yusuf Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zeytinciliğin vadideki köyler için önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

“Ülkenin birçok yerine gönderiliyor” 
Ekim ve kasım aylarında mahallenin zeytin alım merkezi haline geldiğini belirten Aydoğan, “Mahallemiz Mut merkezine hayli uzak. Yakındaki mahalleler ile Karaman’ın köylerinde üretilen zeytinler buraya gelir. Yani bir nevi zeytin borsası oluşur. Burada toplanan zeytinler tüccarlar tarafından alınarak ülkenin birçok yerine gönderiliyor.” diye konuştu.

Üreticilerin satamadıkları zeytinin yağını çıkarttıklarını anlatan Aydoğan, şöyle devam etti: “Buraya getirilen zeytinler elenir. İri olanlar sofralık olarak satılır. Elek altı olanlar da zeytinyağı olarak değerlendirilir. Birçok kişi fiyatı ucuz bulursa tüm ürününü zeytinyağı yaptırır. Zeytin yıkandıktan sonra 35 derece suda hamur oluyor, sonra makinede yağından ayrılıyor. Zeytinimizin kalitesi çok yüksek. Kendine has bir aroması var. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı birçok yerde görülen zeytin hastalıkları burada gözükmüyor. O yüzden bahçelerde ilaç, gübre kullanılmıyor. Tamamen organik. İlaç kalıntısı olmaması ürünün kalitesini yükseltiyor. Bazı büyük fabrikalar buradan yağı tankerlerle alıp paketledikten sonra piyasaya sürüyor.”

“Zeytinyağı yöre insanının her şeyi”
Aydoğan, bölgede üretilen zeytinyağının asit oranının düşük olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Asidi yüksek yağ rafine edilmeden tüketilmez. Rafine edilmeden yenebilen zeytinyağına naturel sızma denir. Naturel sızma en iyisidir. Hem çiğ hem de yemeklerde tüketilir. Zeytinyağı yöre insanının her şeyi. Yemekte kullanır, çiğ olarak tüketir. Yarasının üstüne, ağrıyan yerine sürer. Bizim için en iyi ilaçtır. Genellikle İç Anadolu’ya hitap ediyoruz. Ankara, Konya ve diğer illerden özellikle zeytinyağı için gelenler olur. Çünkü yağımız hem kaliteli hem de hesaplıdır. Zeytin üretimiyle meşhur birçok yere buradan zeytinyağı ve zeytin gider.”

“Biz başka yağ kullanmayız”
Tesise zeytinlerini satmaya gelen Mehmet Ali Hayıt ise zeytinciliğin oldukça zorlu olduğuna değinerek, “Zeytinimin birazını sattım, geriye kalandan da yağ çıkarttım. Biz başka yağ kullanmayız. Bu sene zeytin fiyatı düşük, o yüzden çoğundan yağ çıkarttık. Bu yağı da isteyenlere satıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karaman’ın Bucakkışla köyünden zeytinyağı çıkartmaya gelen Cennet Çelik ise kullandıkları zeytinyağını kendilerinin ürettiğini vurgulayarak, “Köyde biraz zeytin ağacımız var. İhtiyacımızı karşılıyor. Kendi ürünümüz olduğu için güvenle tüketiyoruz.” şeklinde konuştu.

 Zeytinyağının Faydaları 
Sağlık açısından en yararlı ürünlerden birisi olan zeytinyağı yaklaşık 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Çok yüksek besinler içerdiğinden dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytinyağı eski Mırıs medeniyetinden itibaren çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Hem dahili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı dışında sindirim sistemi sağlığını korumak için de eski çağlardan beri kullanılmaktaıdır. Zeytinyağı E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Bunun dışında kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum içermektedir.

Zeytinyağının çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için eski çağlardan beri kullanıldığını yazmıştık. Bunun dışında birçok hastalığın tedavisi için de alternatif tıpta kullanılmaktadır. Özellikle sindirim sistemi sorunları için yaygın olarak tavsiye edilir ve kullanılır. Kabızlık sorunlarına anlık çözümler getirebilir. Bunun dışında kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir. Zeytinyağının Cilt Sağlığına Faydaları: Doğal zeytinyağı cildin kimyasal yapısına çok daha uygundur. Bu özelliği sayesinde özellikle kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Bunun yanında dirsek ve dizlerde aşırı kuruma sonucu meydana gelen sertleşmelere karşı çok etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman cildin yumuşak kalmasını sağlar.

Zeytinyağını, avokadoyu püre haline getirip karıştırdıktan sonra cildinize 20-25 dakika boyunca uyguladığınızda cildinizin gençleşmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak bu uygulamayı yapmanız durumunda yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Aşırı derecede kuruluk sorunu yaşayan kişiler akşamları yatmadan önce ciltlerine saf zeytinyağı uygulayarak bu sorunu çözebilirler. Zeytinyağının içerdiği besin maddeleri aynı zamanda hasta cildin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunun dışında zeytinyağı güneş yanmalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Zeytinyağının cilt açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli nedeni sağlıklı yağlar, skualen ve oleik acidas ile birlikte fenolik antioksidan ve aynı zamanda E vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu karışım serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini kısıtlar ve çok geniş bir yelpazade cilde zarar vermelerini engeller. Zeytinyağının bol miktarda içerdiği elementler aynı zamanda tümörlerin oluşmasına engel olabilirler. Özellikle cilt ve deri kanserlerinin oluşma riskini azaltır. Zeytinyağı aynı zamanda cildin üzerinde kötü görünümlü stresleri, siyah lekeleri ve akneleri tedavi edebilir. Ayrıca ciltlerde meydana gelen çatlakları gidermeye yardımcı olur. Bunun için söz konusu hastalıklardan etkilenen bölgelere haftada 3 kere uygulamak yeterlidir.

Zeytinyağı aynı zamanda makyaj çıkartmak için de kullanılmaktadır. Zeytinyağı diğer kimyasal maddelerin aksine cildi tahriş etmeden ve sertleşmesine neden olmadan makyajların çıkarılmasını sağlar. Zeytinyağı hassas ciltler için önemli bir şifa kaynağıdır. Hassas ciltler genelde diğer ürünlere karşı alerji eğilimlidir. Fakat zeytinyağı özellikle hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığında cilt temizliğini de sağlayabilir. Cildi serbest radikallerden, yağlardan ve ölü hücrelerden temizleyerek cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını ve sürekli nemlenmesini engeller. Bunun dışında nemlenmeyi sağladığı için özellikle kuru ciltlerde meydana gelen dökülme sorunlarını giderir.

Zeytinyağı etkili bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş ve yaşlanma sorunlarını geciktirebilir. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli sağlıklı kalmaları için gerekli olan mineralleri ve vitaminleri sağlar.

Zeytinyağı deniz suyu ile karıştırılarak cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları giderebilir. Cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Bu uygulama aynı zamanda bütün vücudu dinlendirmek için de yapılabilir. Zeytinyağının cilt sağlığına katkıları saymakla bitmez, bu yüzden çok yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Zeytinyağının Saç Sağlığına Faydaları: Zeytinyağının saç sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Özellikle kuru saçlar için eşsiz bir şifa kaynağıdır. Kuru saçların yumaşamasını sağlar. Kıvırcık saçların düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Bir kaseye su doldurun ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir kaşık bal karıştırarak saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama saçlarınızın yumuşamasını ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olacaktır. 20 dakika boyunca bu karışımı saçlarınızda beklettiğinizde aynı zamanda kafa derisi sağlığına da katkıda bulunmuş olacaksınız. Zeytinyağı aynı zamanda saçların hava almasını sağlar. Nemli kalan saçların kuruma ve dökülme ihtimali daha zayıftır. Saçlara 5-10 dakika uygulanan zeytinyağı aynı zamanda saç köklerinin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Saç sağlığı dışında zeytinyağının ayak ve el sağlığı için çok yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkün. Ayakların dinlenmesi için ılık suya bir miktar doğal zeytinyağı dökülerek ayaklar suyun içerisinde 10-15 dakika bekletilir. Bu uygulama hem ayakların dinlenmesini hem de sert cildin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Saç ve cilt sağlığından sonra zeytinyağının en fazla sindirim sistemine faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle bağırsak hareketlerinin artmasını teşvik eder, basur ve kabızlık sorunlarına anlık çözümler sunabilir. Bunun dışında sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde bağırsakların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Meme Kanseri Riskini Azaltır: Günümüzde çok sık rastlanan meme kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Bunun dışında doğumdan sonra ve emzirme döneminde kadınlarda meydana gelen meme ucu çatlamalarının iyileşmesine yardımcı olur.

Diyabete İyi Gelir: Zeytinyağı, kan şekeri seviyelerini azaltmada yardımcı kimyasallar içerir. Zeytinyağı hastalar için vücutta insülin görevi görerek sorunların azalmasına yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düzenler: Zeytinyağı ve zeytin yapraklarının kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğu düşünülmektedir.

Zeytinyağı Kolesterole İyi Gelir: Bu konuyla alakalı olarak yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu, zeytinyağının kolesterole iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Fakat zeytinyağının doğal olması maksimum derecede fayda sağlar.

Zeytinyağı Karaciğeri Korur: Daha önce yazdığımız gibi zeytinyağı çok etkili bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda serbest radikallerin bünyeye verdiği zararları azaltır ama özel anlamda bundan en çok etkilenen karaciğer sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir. Temizleme merkezi olarak görev yapan karaciğeri ayrıca toksinlerin vereceği olası zararlardan korur.

Alzheimer Hastalığına Karşı: Zeytinyağı içinde bulunan doğal fenolik bileşik ‘oleocanthal’, alzheimer hastalığının önlenmesinde son derece etkilidir. Bilim adamlarına göre, phytonutreint hastalığa neden olan en önemli nedendir. Zeytinyağı buna neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlayarak beyin ve zihinsel sağlığımızı korumayı sağlar.

Zeytinyağı Kemik Sağlığını Korur: Zeytinyağı bizim kemiklerimizin mineralizasyonu yanı sıra kireçlenme için son derece gerekli olan vücudumuzun kalsiyum emilimini teşvik edebilir. Aynı zamanda kemiklerin esnemesini sağlar ve kırılganlık oranını azaltır. Bu özelliği sayesinde osteoporoz, romatoid artrit gibi ciddi kemik bozukluklarının ortaya çıkmasına engel olabilir.

Ruh Sağlığını Korur: Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi de aşırı stres ve bunun sonucu olarak depresyon. Bu iki sorun hem ruh sağlığımızı hem de fiziki sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Fakat düzenli olarak belirli dozlarda zeytinyağı içmek bünyenin stres ve depresyon vakalarıyla mukavemetini arttırır ve böylece stres kaynaklı birçok fiziki hastalığa yakalanma riskini azalttığı gibi zihinsel ve ruhsal sağlığımızı korur.

Zeytinyağı Kilo Kaybını Kolaylaştırır: Zeytinyağının cilt sağlığından sonra en fazla sindirim sistemi sağlığına faydalı olduğunu daha önce yazmıştık. Bunun en önemli nedeni özellikle bağırsak hareketlerini teşvik etmesidir. Hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı gibi dışkının kolay bir şekilde bünyeden atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği zeytinyağının kilo vermeyi teşvik etmesini sağlar. Özellikle hareketsiz kalan bağırsaklar kilo almaya meyillidir. Bu unsurları ortadan kaldıran zeytinyağı, kilo vermeyi kolaylaştırır.

ZEYTİNYAĞI İRTİBAT: YUSUF AYDOĞAN: 0 537 337 69 59

 

Yorumlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Mut’ta öğrenciler 500 fidan dikti

Mersin'in Mut ilçesinde Gazi İlköğretim Okulu öğrencileri "Fidanlar Fidanlarla Büyür" sloganıyla 500 fidan dikti. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli...

Kapat