55’inci Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali’nde, bereket ve kayısının suyla buluşması için dilek havuzuna protokol kayısı döktü

Mersin’in Mut ilçesinde 55’incisi düzenlenen Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali, Mut halk oyunları gösterisiyle başladı.

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat festivalinde geleneksel hale gelen bereket ve kayısının suyla buluşması için dilek havuzuna protokol kayısı döktü. Ayrıca 8 kişinin katıldığı kayısı yeme yarışması beğeni ile izlendi.

Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda gerçekleştirilen festivalin açılış törenine MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçe belediye başkanları, Mülki amirler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “55’cisini bu yıl düzenlediğimiz Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve sanat festivalini yapacağız. Protokol esnasında da kayısı yeme yarışı ve dilek havuzuna kayısı dökmeyi gerçekleştiriyoruz. Tabi bu dilek havuzuna kayısı dökülmesi gelenek haline gelmiş örf ve adetlerimizin içerisinde yer almış bolluk bereketin olacağı ve suyla beraber bahçede kayısının daha bol olacağı inancındayız.

Kayısı yeme yarışmasına renk katmak kayısımızın çeşitlerini göstermek ve kayısının yendiğinde insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu göstermektir. Tabi en hızlı yiyen 1 çeyrek altını alacak. Mut Kayısısının markalaşmasında Bildiğiniz gibi bu yıl 110 bin ton kayısı rekoltesi bekliyoruz. Bu yıl itibariyle yaklaşık 55 hektar araziye 1 milyon 200 bin kayısı diken Mut ilçesindeyiz. Yaklaşık her yıl 50 ile 100 bin fidanın dikiminin devam ettiği hedefin 2 milyon ağaç olduğu Mut ilçesinde Türkiye de sofralık kayısının başkentiyiz ve Türkiye’nin yüzde 70’ini üretiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Mersin ilimiz 2016 verilerine göre 2 buçuk milyon ton meyve üretimi ile ülkemizde en çok meyve üreten il konumundadır. Özellikle besin değeri yüksek olan Kayısının 107 bin tonunu Mersin ilimiz üreterek Kayısı pazarında ikinci sıraya oturmuştur. Bu oranın 90 bin ton gibi ciddi bir kısmını da Mut ilçemiz karşılamaktadır.”

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz de, “Yaş kaysının başkenti Mut’umuzda ülkemizin doğal ortamda yetişen en erken Kayısının üretimini gerçekleştiriyoruz. Çarşı pazarın hareketlendiği üreticinin alın terinin karşılığını aldığı bulduğu bir dönemdeyiz. Yediden yetmişi bu anı bekleyen üreticimize ve tüccarımıza bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 8 yarışmacıdan oluşan kayısı yeme yarışmasını Mehmet Takavit kazandı. Takavit’e çeyrek altın ödülünü ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin kocamaz verdi.

Kayısı yeme yarışmasında birinci olan Mehmet Takavit, “İki gün boyunca hazırlık yaptım kayısıyı yerken önce heyecan başlıyor heyecan bittikten sonra iş gırtlağa düşüyor. Yerken aşağıya asılması lazım. İki gün boyunca hazırlandım ve başardım” dedi.

Bolluk bereketin olacağı ve suyla beraber bahçede kayısının daha bol olacağı için protokol üyeleri dilek havuzuna kayısı döktü.

İki gün sürecek festival etkinlikleri kapsamında İlk gün akşamı Şafak Korkmaz, Özgür Şahinsoy, Güliz Ayla, Mabel Matiz konser verecek. İkinci gün ise Necdet Kaya ve Atiye konser verecek.

basliksiz-2

aw079206_09

aw079206_10

aw079206_08

aw079206_07

aw079206_06

aw079206_05

aw079206_04

aw079206_03

aw079206_02

aw079206_01

Yorumlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Araçta sıkışan sürücüyü itfaiye kurtardı

Mersin'in Mut ilçesinde kaza yaptığı otomobilinde sıkışan sürücüyü, itfaiye ekipleri kurtardı. Edinilen bilgiye göre, Bayram Erenler yönetimindeki 33 UK 277...

Kapat