Kavurga Zamanı

“Kavurga” ya da yöresel dilimizle “Gavurga” çocukluğumuzun vazgeçilmez lezzeti, kış gecelerinin el yapımı çerezi.

Kavurga çocukluğumuzdan kalan bir tat, eğlence… Artık zamane gençlerinin bilmediği ve tatmadığı bu lezzet  Mut’da yaşatılmaya ve nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor.

Havalar soğumaya ve kışın kendini göstermeye başladığı bu zamanlarda bahçeye kurulan tandır ocaklarında veya sobalarda çalı süpürgesiyle karıştırılarak pişirilen bu eşsiz lezzet zamana yenilmemek için mücadele ediyor.

Çocukluğumuzda sobalı evler çoğunluktaydı ve sobalarda ya kestaneler pişirilirdi ya da sac üzerinde buğday kavurması kavurga denilen bir çerez yapılırdı.

Kavurga bazı bölgelerde buğdayın önce sütle ıslatılıp daha sonra kavrulmasından elde edilir. Ancak Mut ve yöresinde daha çok ıslatılmadan yapılır.

Zamane çocuklarının fabrikasyon üretimi zararlı cips ve benzeri gıdalardan korunması, doğal ve sağlıklı beslenmeleri için zamanı gelmiş bir lezzet Kavurga…

Hadi siz de tadın ve çocuklarınıza tattırın.

Yorumlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Rusya Türk öğrencileri sınır dışı edecek

Rusya, Voronej Yüksek Teknolojiler Enstitüsü yönetimi okulda eğitim gören Türk öğrencilere ülkeden ayrılmaları uyarısında bulundu. İsminin açıklanmasını istemeyen öğrencilerden S.K.,...

Kapat